Skandynawia we wnętrzach

Już od dobrych kliku lat skandynawskie inspiracje zalewają nas ze wszystkich stron. Czy to w kwestii edukacji, stylu życia, czy wystroju wnętrz. Ten ostatni element dominuje w wielu europejskich domach. Trendy rodem z krainy wikingów możemy podzielić na dwa nurty – duński hygge oraz szwedzki lagom. Jak one wyglądają w praktyce?

Wyobraźcie sobie taki obrazek – wieczór, trzaskający wesoło kominek, duży, wygodny fotel, gruby koc, pokój otulony ciepłymi barwami i poczucie, że można odpocząć nie martwiąc się o nic. To właśnie kwintesencja stylu hygge. Jej najważniejszym założeniem jest podążanie do osiągnięcia ogólnego szczęścia, niezależnie, co nam je daje. Dlatego każdy znajdzie w tym trendzie coś dla siebie. Jak osiągnąć hygge w naszych wnętrzach? Najważniejsze, to pamiętać, aby w naszym mieszkaniu znalazły miejsce rzeczy, które wprawiają nas w dobry humor. Jeżeli czas lubimy spędzać w sypialni zainwestujmy w duże łóżko z drewnianą ramą, a na wierzch połóżmy pled w ciepłych kolorach. Hygge bardzo mocno stawia na relacje z bliskimi, dlatego i im powinniśmy zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki, np. w postaci wygodnej sofy.

Przeciwieństwem duńskiego stylu jest szwedzkie lagom. Dla tych, których nie interesuje wylegiwanie się całymi wieczorami na ogromnym fotelu, szwedzka filozofia równowagi jest idealnym rozwiązaniem, bo właśnie o idee „w sam raz” tutaj chodzi. Chodzi również o to, aby znaleźć czas i na obowiązki i na przyjemności, a do wszystkiego podchodzić z umiarem. Dlatego wnętrza lagom są minimalistyczne. Umieszcza się przedmioty, które są nam potrzebne i to najlepiej w wersji eko. Istotne jest, aby były one dobrej jakości i wygodne (lagom, to nie ascetyzm). Kolory, które inspirują zwolenników szwedzkiej filozofii, to odcienie natury.

Skandynawski wystrój wnętrz, to nie tylko kolory, meble i dodatki. To przede wszystkim filozofia, która ze stylu życia przeniosła się do mieszkań. Hygge było dominującym trendem w 2016 roku, ale rok 2017 bezkonkurencyjnie należy do lagom.

Previous post Programiści od najmłodszych lat
Next post Pokonaj jesień! Czyli 3 zamienniki kawy