Darmowe laptopy dla czwartoklasistów w nadchodzącym roku szkolnym

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził ustawę o wspieraniu rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, która przyniesie korzyści dla 400 tysięcy czwartoklasistów w całej Polsce. Dzięki tej inicjatywie rząd przeznaczył ponad miliard złotych na darmowe laptopy dla uczniów i jednorazowe bony dla nauczycieli. Celem tej inwestycji jest ułatwienie dostępu do technologii edukacyjnych, co ma pozytywny wpływ na proces nauczania i uczenia się.

Którzy uczniowie dostaną laptopa?

Nowa ustawa przewiduje, że począwszy od roku szkolnego 2023/2024, wszyscy uczniowie z klas czwartych w szkołach podstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, otrzymają bezpłatne laptopy. To jednak nie jedyna grupa, która skorzysta z programu. Również uczniowie z klas równoważnych z klasą czwartą w szkołach artystycznych, realizujących kształcenie ogólne, otrzymają wsparcie w postaci laptopów.

Dofinansowanie dla nauczycieli

Kolejnymi beneficjentami tej inicjatywy są nauczyciele. Nauczyciele ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych otrzymają jednorazowy bon o wartości 2,5 tysiąca złotych, który będzie przeznaczony na zakup laptopa. Jest jednak kilka wyłączeń – nauczyciele znajdujący się w stanie nieczynnym, na świadczeniu rehabilitacyjnym, urlopie dla poratowania zdrowia, zawieszeni w pełnieniu obowiązków, lub korzystający z bezpłatnego urlopu nie będą uprawnieni do otrzymania bonu. Również ci, którzy są urlopowani lub całkowicie zwolnieni z pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych, nie zakwalifikują się do programu.

Bon przysługujący nauczycielom będzie miał ważność do końca 2025 roku i nie będzie możliwości wymienienia go na gotówkę. Warto zaznaczyć, że Senat odrzucił propozycję rozszerzenia kręgu uprawnionych o nauczycieli przedszkolnych.

Gwarancja na laptopa

Kolejnym ważnym aspektem tego programu jest gwarancja na laptopy dla uczniów. Po otrzymaniu sprzętu, uczniowie będą objęci wsparciem serwisowym, a w przypadku awarii, serwisant zostanie wezwany do naprawy laptopa. Jeśli komputer będzie w serwisie dłużej niż pięć dni, dostawca będzie zobowiązany do dostarczenia nowego, działającego sprzętu. To ma zapewnić sprawną i nieprzerwaną pracę komputerów edukacyjnych.

Koszt inicjatywy

Zakup prawie 400 tysięcy laptopów dla uczniów czwartych klas będzie wiązał się z wydatkiem przekraczającym miliard złotych. Warto wspomnieć, że środki na ten cel miały pochodzić z Krajowego Programu Operacyjnego. Jednak w maju pojawiły się obawy, jak rząd sfinansuje tę operację, zwłaszcza że nie było wystarczających środków z KPO. Jednak przedstawiciele rządu zapewnili, że poradzą sobie z tym wyzwaniem.

Podpisanie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli przez Prezydenta Andrzeja Dudę jest krokiem w kierunku zapewnienia lepszych możliwości edukacyjnych dla młodzieży w Polsce. Przyznane darmowe laptopy dla uczniów czwartych klas oraz jednorazowe bony dla nauczycieli umożliwią wykorzystanie nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, co ma pozytywny wpływ na jakość nauczania i wyniki uczniów. To ważny krok w kierunku lepszego dostosowania systemu edukacji do wymogów cyfrowego świata.

Previous post Czy zmiana diety może pomóc w łagodzeniu objawów alergii?
Next post Egzamin ósmoklasisty. Jak skorzystać z prawa do wglądu i weryfikacji punktacji?