5 produktów, które źle wpływają na nasz mózg

Jak wiadomo niektóre produkty mają zbawienny wpływ dla naszego mózgu. Aby nasz umysł funkcjonował sprawnie należy spożywać między innymi orzechy, ryby i gorzką czekoladę z wysoką zawartością kakao. Są również takie produkty, których NIE powinniśmy jeść, chcąc żeby nasz mózg pracował wydajnie. Co do nich należy?

Sól. Informacji o tym, że sól jest szkodliwa nie trzeba szukać w zakamarkach internetu. Wiele łatwo dostępnych badań, to potwierdza. Zawarty w niej sód, jeżeli spożywamy go w nadmiarze, jest przyczyną między innymi nadciśnienia tętniczego oraz udaru. Jeśli nie wyobrażamy sobie posiłków dobrze posolonych i dodatkowo nie uprawiamy żadnej aktywności fizycznej, nasza wydolność umysłowa znacznie się obniża.

Słodycze. To prawdziwy cios dla wszystkich miłośników słodkich przekąsek. O ile gorzka czekolada jest jak najbardziej zdrowa i ma korzystny wpływ dla naszego mózgu, o tyle produkty z dużą zawartością cukrów prostych sprawiają, że nasze procesy zapamiętywania i uczenia się drastycznie zwalniają.

Tłuszcze trans, czyli wszelkiego rodzaju słodkie ciastka, kremy do smarowania oraz wszystko nadziewane kremami w ogóle. Ten rodzaj tłuszczów powoduje zahamowanie powstawania tłuszczów wielonasyconych, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Fast food nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Wszyscy wiedzą o fatalnych skutkach spożywania „szybkiego jedzenia”, ale niewiele osób bierze sobie te ostrzeżenia do serca. A warto, ponieważ konsumowanie fast foodów może prowadzić do depresji (tłuste jedzenie zmniejsza wytwarzanie dopaminy w naszym organizmie), pogorszenia koncentracji oraz słabszej pamięci.

Ryby. Tutaj następuje pewne zaskoczenie, ponieważ powszechnie wiadomo, że ryby są zdrowe. Owszem, ale tylko te z pewnego źródła. Jeżeli kupimy rybę niewiadomego pochodzenia może ona nam przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści. Tuńczyki, mieczniki i rekiny należą do grupy, która może być zanieczyszczona rtęcią, dlatego zawsze trzeba znać miejsce z którego pochodzą.

Previous post Pokonaj jesień! Czyli 3 zamienniki kawy
Next post Poznaj słuchawki nowej generacji!