Pięć kroków, jak zacząć medytację

Medytacja to jedno z zaleceń Ajurwedy. Jest wiele korzyści płynących z medytacji, jedno
z ważniejszych to wyciszenie ciała i umysłu. Sprawia, że zmniejsza się poziom niepokoju
i stresu oraz stajemy się bardziej skoncentrowani. Dowiecie się jak praktykować medytację
w domu.

Reklama: Ashtanga Warszawa

Medytacja – co to jest?

To stan kiedy kontaktujemy się z myślami i emocjami, obserwujesz swój umysł i wszystko
co się w nim dzieje. Podczas medytacji świadomie zarządzamy swoim umysłem poprzez wyciszenie go przy pomocy sprawdzonych technik.

Jak rozpocząć medytację?

  1. Skupienie

Podczas medytacji musisz skupić na czymś swoją uwagę, może to być dźwięk, wizualizacja świetlna, czy powtarzanie mantry, oddech lub trzymanie koralików do medytacji.

  1. Pozycja

Pozycje, które sprzyjają medytacji to: siad skrzyżny, po turecku, pozycja siedząca, pozycja klęcząca, pozycja relaksacyjna Savassa lub pozycja lotosu. Musisz jednak wybrać taką, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Dobrze jest użyć poduszki do medytacji, ponieważ podpiera ona dolną część kręgosłupa, pomaga siedzieć prosto i odciąża biodra. Ręce można ułożyć w chin mundra, czyli ułożyć palce dłoni, w taki sposób, by kciuk dotykał palca wskazującego, a pozostałe palce były wyprostowane. Można także utworzyć z rąk puste miseczki i ułożyć na udach. Pamiętaj, żeby pozycja była komfortowa, by można było łatwo się skupić i zacząć medytować.

  1. Pora dnia

Najlepiej wybrać stałą porę medytacji. W ajurwedzie najlepszą porą jest wczesny ranek. Jest pięknym sposobem na rozpoczęcie dnia. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, wybierz taką porę jaka Tobie odpowiada. Pamiętaj o tym, by podczas medytacji pozbyć się wszystkiego
co może cię rozproszyć, np. wycisz telefon, wyłącz telewizor.

  1. Miejsce

Najlepiej wybrać stałe miejsce do medytacji w swoim domu, w którym czujesz się spokojnie
i dobrze. W kąciku medytacyjnym możesz zapalić świece, kadzidła, postawić kamienie, amulety, obrazki lub zdjęcia, które Cię koją i inspirują.

  1. Czas medytacji

Nie ma ustalonego czasu ile powinna trwać medytacja, może trwać minutę, siedem albo trzydzieści. Jednak im częściej i dłużej medytujesz, tym więcej nabierasz praktyki. Można medytować w trakcie kolejki w sklepie, przed snem, w każdym miejscu i chwili. Od Ciebie zależy, ile chcesz temu poświecić czasu.

Previous post Czy kosiarki elektryczne dorównują kosiarką spalinowym?
Next post Podkaszarka czy kosa spalinowa?