Polio: kiedyś i teraz

W Stanach Zjednoczonych od lat czterdziestych do pięćdziesiątych XX wieku polio było powszechne, co roku paraliżowało ponad 35 000 osób. Wybuch wywołał wielką panikę, powodując, że rodzice obawiali się, że pozwolą swoim dzieciom bawić się na zewnątrz, co zmniejszy liczbę podróży i handlu na obszarach o wysokim poziomie zakażenia. W miastach, w których zdiagnozowano przypadki polio, urzędnicy zdrowia publicznego wprowadzili kwarantanny, starając się ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej.

Polio jest wyniszczającą i potencjalnie śmiertelną chorobą zakaźną. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka i może zaatakować mózg i rdzeń kręgowy zakażonej osoby, powodując paraliż (nie może poruszać częściami ciała).

 

Oto historia o tym jaki wpływ miało polio na jedną z rodzin:

Jako dorastające dziecko nie rozumiałem, dlaczego mój ojciec nie mógł uprawiać sportu, jak ojcowie moich przyjaciół. Jedna z jego nóg była cieńsza od drugiej i chodził lekko utykając, ale nie na tyle, aby większość ludzi zauważyła lub zapytała, co spowodowało, że jego chód był inny.

Wydaje mi się, że kiedy skończyłem 10 lub 11 lat, zapytałem, dlaczego potrzebował dużej gumki do trzymania buta na stopie. Następnie opowiedział mi swoją historię o tym, jak jako dziecko on i jego brat zachorowali na polio, gdy mieli trzy lub cztery lata. W tamtym czasie nie odkryto leku na polio, co zmusiło obu chłopców do poruszania się na wózkach inwalidzkich. Żadne z nich nie było w stanie uprawiać sportu, jak większość dzieci w okresie dorastania. Sprawdź: Szczepienia Covid

Wiedzieliśmy, że wpłynęło to znacznie gorzej na inne osoby, gdyż w niektórych przypadkach spowodowało śmierć. Zarówno mój ojciec, jak i wujek mieli mięśnie łydki tylko w jednej nodze, więc bez działającego mięśnia łydki, to był powód, dla którego nie mógł nosić wsuwanego buta lub pantofla bez gumowej opaski, która trzymałaby go na stopie. W rezultacie nie mógł biegać, skakać ani chodzić bardzo daleko. Nigdy nie narzekał i uważał się za szczęściarza, że ​​nie był niepełnosprawny w bardziej ograniczający sposób.

Wyjaśnił, że lekarstwo na polio zostało odkryte zbyt późno, aby pomóc ich rodzinie uniknąć skutków tej strasznej choroby, ale podkreślił akceptację i stosowanie wszelkiego rodzaju szczepień jako sposobu na uniknięcie wszystkich chorób zmieniających życie.

Previous post Rodzaje sierści u psów 
Next post Powłoki hydrofobowe – domowy niezbędnik