Pellet a Ekogroszek – który węgiel wybrać?

Od kilku lat możemy obserwować zmiany na rynku paliw używanych w domowych piecach. Stopniowo odchodzimy od klasycznego węgla na rzecz bardziej ekologicznych oraz ekonomicznych rozwiązań. Dwa najpopularniejsze obecnie rozwiązania to pellet oraz ekogroszek. Co jest jednak lepszym wyborem?

Pellet czy ekogroszek?

Pellet – paliwo produkowane z biomasy. Upraszczając, możemy określić go jako sprasowane resztki z obróbki drewna, czyli wszelkiego rodzaju trociny, korę itp. Występuje również pellet trawiasty, który produkowany jest ze sprasowanej słomy oraz innych odpadów roślinnych. Pellet formowany jest w postać małych granulek.

Ekogroszek – jest to paliwo produkowane z węgla, przeważnie brunatnego lub kamiennego. Ekogroszek, jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem od klasycznego węgla, ponieważ przy jego spalaniu emitowanych jest mniej lotnych tlenków siarki.

Co jest tańsze?

Niewątpliwie podstawowym kryterium przy wyborze rodzaju paliwa do naszego domu jest całkowity koszt ogrzewania. Obecnie ceny ekogroszku są nieco niższe niż ceny pelletu. Porównując ceny pellet w Zakopanem kosztuje w przedziale 700-800 zł za tonę, natomiast ekogroszek kosztuje 650-750 zł za tonę.

Dodatkowo warto spojrzeć na wartość opałową. Cena za tonę to jedno, ale dzięki wartości opałowej jesteśmy w stanie zobaczyć, co daje więcej ciepła. I również w tej kategorii zwycięża ekogroszek. Kaloryczność ekogroszku wynosi około 24-26 MJ/kg, natomiast kaloryczność pelletu to 18-20 MJ/kg. Cena nie powinna jednak stanowić jedynego kryterium.

Co jest bardziej ekologiczne?

W poprzedniej kategorii zwycięzcą okazał się ekogroszek. W kategorii ekologii pellet jednak całkowicie deklasyfikuje przeciwnika. Z racji, że pellet jest wyprodukowany z odnawialnej biomasy. Również emisja dwutlenku węgla podczas spalania pelletu jest znacznie mniejsza, dzięki czemu mniej gazów cieplarnianych przedostaje się do atmosfery.

Podsumowując, tańszym rozwiązaniem jest ekogroszek, jednak znacznie bardziej ekologiczny jest pellet. To, czy bardziej zależy Ci na obcięciu kosztów, czy dobru naszej planety jest już Twoją indywidualną kwestią.

Previous post Magnez – minerał potrzebny do właściwego funkcjonowania
Next post Często popełniane błędy nowych przedsiębiorców